Mikołajkowa paka dla Dzieciaka

W dniu 18 listopada, na zaproszenie Szkolnego Wolontariatu, do naszej szkoły przyjechała pani Karolina Mazur z Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego dla dzieci w Jaszkoltu. W czasie spotkania poruszany był temat niepełnosprawności oraz sposobu podejścia do osób niepełnosprawnych. Pani Karolina uwrażliwiała uczniów na problemy, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne: wykluczenie ze społeczeństwa, bariery architektoniczne, problemy ze znalezieniem pracy, niezrozumienie czy nawet pogarda.

mikołajkowa paka dla dzieciaka

Oprócz części edukacyjnej dotyczącej niepełnosprawności poruszony został temat konkretnej pomocy udzielanej takim osobom. W sposób szczególny został zaprezentowany Zakład Opiekuńczo – Leczniczy dla dzieci w Jaszkotlu, w którym znajduje się sześćdziesięciu podopiecznych będących pod stałą opieką medyczna. Prezentacja podopiecznych poruszała serca i prowadziła do zastanowienia się nad własnym życiem, problemami i oczekiwaniami. Wyświetlony reportaż, o współpracy więźniów z Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu, przygotowany program „Interwencja”, uświadomił uczniom i nauczycielom, że każdy z nas może i powinien pomóc.

Spotkanie miało charakter informacyjny i było zachętą do włączenia się w różne akcje prowadzone przez ośrodek. Szkoła odpowiedziała na tą propozycję i czynnie włączyła się w akcję „Mikołajkowa paka dla Dzieciaka”, podczas której uczniowie i nauczyciele będą zbierać potrzebne artykuły pielęgnacyjne i spożywcze dla dzieci z zakładu w Jaszkotlu. Spotkanie to było także prologiem rozpoczęcia akcji „Wolontariat w modzie”, w czasie którego chętni uczniowie będą odwiedzać dzieci, aby razem spędzać czas.

Link do reportażu nagranego przez program Interwencja