ZSP NR 2 W OŁAWIE MISTRZEM POWIATU OŁAWSKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ

1

1 czerwca 2017 na oławskim stadionie rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu Oławskiego w Piłce Nożnej Chłopców – LICEALIADA 2016/17. W turnieju wzięły udział reprezentacje następujących szkół: Liceum Ogólnokształcącego w Oławie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Szkół w Jelczu Laskowicach i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Oławie.

2 1

Tegoroczny turniej był bardzo wyrównany. W pierwszym meczu nasza reprezentacja zagrała z reprezentacją ZS z Jelcza-Laskowic. Od początku meczu nasi zawodnicy narzucili przeciwnikowi swój styl gry. Precyzyjna i szybka gra, a także długie podania oraz dośrodkowa pozwalały napastnikom na znalezienie dogodnych pozycji do oddania strzałów na bramkę przeciwnika. Na efekty takiego stylu gry nie trzeba było długo czekać. W piątej minucie padła pierwsza bramka dla naszej drużyny. Następne gole dla naszego zespołu zdobyli Krzysztof Waliś i Artur Regec. W drugim meczu reprezentanci ZSP nr 2 w Oławie spotkali się z drużyną CKZiU. Tym razem przeciwnik był bardziej wymagający jednak bardzo dobra gra naszych obrońców, a przede wszystkim postawa Kamila Pawlikowskiego - bramkarza naszego zespołu, pozwoliła zachować naszej drużynie czyste konto bramkowe. W tym meczu po raz kolejny wygrana była efektem dobrej gry naszych pomocników i obrońców. Pomocnicy wykonując wiele prostopadłych podań stwarzali sytuacje, które zagrażały bramce przeciwnika. To właśnie dzięki takim podaniom Karol Kraś dwukrotnie zdobył gola. W ostatnim meczu przeciwnikami naszych piłkarzy byli zawodnicy reprezentujący oławskie LO. Był to nasz trzeci mecz i powoli drużyna traciła dynamikę gry, gdyż turniej odbywał się w upalny dzień. Dodatkowym czynnikiem powodującym zachowawczy styl gry była świadomość, że przypadkowa utrata bramki może spowodować przegraną całego meczu, a w konsekwencji stratę pozycji lidera w walce o tytuł Mistrza Powiatu Oławskiego w Piłce Nożnej. W takich przypadkach ważne jest tzw. boiskowe doświadczenie czyli utrzymywanie się jak najdłużej przy piłce, uważna gra obronna, a także umiejętność gry z kontry. Te atuty były po stronie reprezentacji ZSP Nr 2 w Oławie. Szkoda, że nie udało się wykorzystać kilku sytuacji podbramkowych, ale przeciwnicy też wielokrotnie zagrażali naszej bramce. Mecz z LO może nie był tak widowiskowy jak dwa poprzednie, ale obie drużyny walczyły o pierwsze miejsce i grały bardzo uważnie. Jednak remis okazał się dla nas zwycięski i po pięciu latach tytuł Mistrza Powiatu Oławskiego w Piłce Nożnej ponownie zdobyła reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Oławie. Dzięki zajęciu pierwszego miejsca w turnieju piłkarze ZSP Nr 2 w Oławie „przypieczętowali” zwycięstwo szkoły w klasyfikacji generalnej Licealiady, ale o tym już w kolejnym artykule.

3

Komentując występ drużyny Maciej Olejnik powiedział: - „Wszyscy zawodnicy zasługują na pochwałę. Turniej wygrała reprezentacja, której każdy z zawodników ofiarował swoje siły, umiejętności oraz zaangażowanie. Przede wszystkim chcę podziękować Maćkowi Sobocie i Kasprowi Morawskiemu za grę w tym turnieju, ale także za reprezentowanie szkoły w poprzednich latach. Oprócz nich w gronie wyróżniających się zawodników znaleźli się: Krzysztof Waliś, który w każdym z trzech spotkań zaprezentował doskonałe przygotowanie motoryczne i techniczne. Oprócz Krzyśka na pochwałę zasługuje Filip Szymański. To on tylko skutecznie interweniował w obronie, ale także kierował nią z perspektywy boiska. Oprócz wspomnianych zawodników na wyróżnienie zasługują Andrzej Pajda, który inicjował bardzo szybkie akcje i świetnie grał ciałem, czy Michał Żurawski prezentujący wyśmienite umiejętności techniczne, dzięki którym wyróżniał się w środku boiska, a także wspierał naszych obrońców. Doskonale zagrał nasz najlepszy strzelec Karol Kraś, a także Kamil Pawlikowski. To dzięki naszemu bramkarzowi nie straciliśmy ani jednego gola, a jego interwencje były zdecydowane i bardzo skuteczne. Jak wspomniałem turnieje wygrywają drużyny, które przecież złożone są nie tylko z zawodników przebywają na boisku, ale także z tych którzy oglądają mecz z ławki rezerwowych. Zawsze boli mnie serce, kiedy trzeba zdecydować o tym, że spośród dwóch zawodników prezentujących podobne umiejętności jeden znajdzie się na boisku, a drugi na ławce rezerwowych. Dlatego podziękowania kieruję również do zawodników rezerwowych. Mam świadomość, że graliście za krótko, ale bez was nie było by tej drużyny i tego sukcesu. Wielkie dzięki. Chciałbym wspomnieć, że drużynie brakowało również dwóch zawodników: kontuzjowanego Adriana Gellesa i Mariusza Zapotocznego, który ze względów losowych nie mógł wziąć udziału w turnieju”.

4

Z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć, że tytuł Mistrza powiatu Oławskiego w Piłce Nożnej w 2017 roku zdobyła reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Oławie, która wystąpiła w następującym składzie: Kasper Morawski, Maciej Sobota, Krzysztof Waliś, Rafał Waliś, Arkadiusz Regec, Andrzej Pajda, Kamil Zarówny, Karol Kraś, Kamil Pawlikowski (kapitan i bramkarz), Filip Szymański, Karol Grabowski, Dawid Olszówka, Michał Byczek, Michał Żurawski, Maciej Twardowski (bramkarz rezerwowy), a opiekunem drużyny był Bogdan Maciej Olejnik.

5