2. miejsce w Olimpiadzie Informatycznej

olimpiada inf

4 kwietnia we Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej Horyzont odbył się finał ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej dla uczniów szkół średnich. 2. miejsce zajął uczeń czwartej klasy technikum informatycznego w ZSP nr 2 w Oławie, Jakub Stypułkowski.

Finał wyłonił 15 najlepszych osób z całej Polski. We wszystkich etapach Olimpiady Informatycznej udział wzięło łącznie około 200 osób ze szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsze dwa etapy odbywały się przez Internet w różnych szkołach w całej Polsce. W ich ramach uczestnicy musieli rozwiązać testy dotyczące różnych gałęzi informatyki. Oprócz poprawności odpowiedzi znaczenie odgrywał też czas.

Zadanie konkursowe w finale polegało na obliczeniu trasy połączenia obejmującego pięć komputerów, uwzględniającego podane koszty połączeń między stanowiskami oraz długość kabla. Niezbędne też było opracowanie algorytmu oraz przedstawienie go na schemacie.

- Zadanie nie należało do najłatwiejszych. Obejmowało zagadnienie teorii grafów, poruszanej na technicznych studiach wyższych. Tym bardziej się cieszę, że udało mi się uzyskać taki wynik. -€“ mówi Jakub.

olimpiada inf1