Lekcja otwarta – rok 2018 – Rokiem Ireny Sendlerowej!

„Jak ktoś tonie, to trzeba mu podać rękę”.

lekcja otwarta1

30 listopada w auli szkolnej odbyła się lekcja otwarta poświęcona Irenie Sendlerowej.

Celem lekcji było przybliżenie uczniom informacji dotyczących jej działalności w czasie II wojny światowej oraz ugruntowanie wiedzy na temat Holocaustu.

lekcja otwarta2

lekcja otwarta3

Irena Sendler za swoją działalność została aresztowana w 1943 przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. „Żegota” zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. Była jedyną osobą, która wiedziała, gdzie są uratowane dzieci. Po  ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci – uratowała ich około 2,5 tysiąca.

W 1965 roku została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy  Wśród Narodów Świata.

W 1983 roku zasadziła drzewko w Lesie Sprawiedliwych Instytutu. 10 listopada 2003 Prezydent RP odznaczył ją Orderem Orła Białego. W 2007 roku od dzieci dostała Order Uśmiechu. Ostatnie lata życia spędziła w domu Bonifratrów w Warszawie. Zmarła 12 maja 2008.

Uczniowie w wielkim skupieniu wysłuchali przedstawionej lekcji, a na koniec uczcili pamięć Ireny Sendler i wszystkich ofiar Holocaustu minutą ciszy, która była potwierdzeniem, że nie ma innej definicji: Holocaustu = ludobójstwo.

lekcja otwarta4

lekcja otwarta5

Scenariusz lekcji przygotowały Ewa Tomanik i Justyna Kozłowicz, prowadziła Natalia Siwak.