Dzień Kombatanta

kombatant1

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”     Józef Piłsudski

Szkolny dzwonek nie zdążył jeszcze na dobre zagościć w harmonogramie zajęć, gdy wydarzenia okolicznościowe pochłonęły bez reszty część naszej społeczności uczniowskiej. 4 września 2018 roku klasy mundurowe ZSP Nr 2 wraz z wychowawcami miały zaszczyt uczestniczyć w uroczystych obchodach „ Dnia Kombatanta” pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, organizowanych przez władze i samorządy lokalne miasta i powiatu Oława.

kombatant2

Uroczystość rozpoczęła się pod Pomnikiem Losów Ojczyzny pięknym wystąpieniem artystycznym w wykonaniu uczniów naszej szkoły, który przygotowała pani Justyna Kozłowicz. Po złożeniu kwiatów nastąpił przemarsz władz, pułków wojskowych, orkiestry wojskowej, zaproszonych gości i młodzieży do sanktuarium NMP Matki Pocieszenia, w którym odprawiona została msza święta w intencji poległych. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się pod oławski ratusz, gdzie realizowano kolejne punkty programu. Były nimi między innymi wystąpienia gospodarzy i gości, przyznanie odznaczeń i wyróżnień, apel poległych, salwa honorowa, defilada wojskowa oraz popis orkiestry wojskowej. W godzinach 10:00 – 13:00 można było obejrzeć sprzęt wojskowy przywieziony przez różne jednostki i służby, co stanowiło niezwykłą atrakcję dla młodszych i starszych mieszkańców Oławy. Trzy klasy ZSP Nr 2 : 2 C, 3 C i 4 C dumnie reprezentowały naszą szkołę, pełniąc również straż w pocztach sztandarowych. Pomysłodawcą i patronem „Dni Kombatanta” jest od lat V-ce prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP – pułkownik Eugeniusz Praczuk.

kombatant3

kombatant4

Opiekunami młodzieży naszej szkoły byli wychowawcy klas mundurowych: Anita Ruchniewicz, Edyta Pisarska – Nazar oraz Katarzyna Bandura.