Kącik literacki

Screenshot 20200527-125915

Wojciech Chmielarz - podejrzany o talent pisarski – relacja ze spotkania autorskiego , w którym udział wzięła i sprawę opisała Alicja Stec kl. 3d

28 maja 2020 roku, komisariat Big Book Cafe, godzina 19.00. Czas kwarantanny. Zwyczajny fanpage BBC i YouTube z niezwykłym podejrzanym. Dobry glina - Paulina Wilk i zły glina - Anna Król, oraz my widzowie, podglądający ich zza wirtualnego Lustra Weneckiego, niczym pisarski Big Brother.

Podejrzany Wojciech Chmielarz, lat 36. Autor dwudziestu jeden książek, głównie kryminałów. Znany jest z porywania czytelników, każdą kolejną książką. Najbardziej znane książki to m. in.: (cały cykl) Jakub Mortka, Żmijowisko, Prosta sprawa, Wyrwa itp.

Podejrzany został pouczony o mówieniu całej prawdy, oraz o użyciu wszystkiego, co powie, przeciw jego osobie. Wszystko zgodne z procedurami.

Na początku przesłuchania dowiadujemy się, że Wojciech Ch. pije kawę ZAWSZE przed pisaniem, oraz odczuwa bóle pleców, być może uleczy je jakąś jogą pisarską.

Szybkie strzały!

-        Ulubione narzędzie zbrodni?   Nóż.

-        Kryminał który odmienił Twoje życie?   ,,Długie pożegnanie” - Raymonda Chandlera.

-        Kiedy dzieci pytają się “skąd się biorą dzieci” mówisz im… Prawdę.

-        PC czy MAC ?   PC.

Oskarżony otrzymuje słoik z pytaniami do losowania od dobrego (zielone karteczki) komisarza i złego (czerwone karteczki) komisarza. Wojciech Ch. wykonał polecenie bez protestu.

-        Jak ważna jest dla Ciebie promocja? Jak bardzo siebie i to lubisz?

-        Zacznijmy od tego jak bardzo to lubię. To jest w dużej mierze przyjemne. Jak ta promocja jest ważna? Powiem tak, ona jest cholernie ważna, a to dlatego, że ja uważam, że najtrudniejsze w tej chwili jest to dotarcie z tą książką do czytelnika (...)

-        Czy promocja stworzyła Chmielarza?

-        Na pewno częściowo tak.

-        Skąd wzięła się kamizelka?

-        Miałem faktycznie ten etap noszenia kamizelek. Uważałem, że to fajnie wygląda.

-        Czy Twój wizerunek jest bardzo odbiegający od realnego Wojtka, który nie jest pisarzem?

-        Bardzo to nie, natomiast nie będę ściemniał. W momencie, kiedy zakładam swój strój pisarski to jestem dokładnie taki sam jak w domu. W domu czasami jestem, czasami bardziej, a czasami mniej wyluzowany, wiadomo, ale to nie jest jakieś nowe odkrycie. Zakładamy codziennie do każdej funkcji maski. Inaczej zachowujemy się w domu, wśród osób nam bliskich, a inaczej w pracy. Jedna osoba, która zachowuje się inaczej w różnych sytuacjach.

-        Jak zostałeś feministą?

-        Dobre pytanie. Nie wiem. Chyba zawsze byłem, zawsze czułem, że mam serce po lewej stronie. (...) Widzę, że w tym kraju kobiety są gorzej traktowane.

-        Czy były jakieś kobiety, które kształtowały tą wrażliwość? Czy Wyrwa jest bardziej o kobietach czy mężczyznach?

-        Obie moje babcie były silnymi postaciami. Wyrwa dla mnie jest bardziej o mężczyznach, ale to dlatego, że mam męską perspektywę.

-        Wymień silne bohaterki z Twoich książek.

-        Aspirantka Sucha, klasyczna silna kobieta. Matka Mateusza z Wampir i Zombie, Adaoma ze Żmijowiska.

-        Czy bohaterowie kryminałów zawsze muszą mieć ( *cenzura* = zniszczone) życie? Czy da się napisać powieść kryminalną, której bohaterzy są normalni i szczęśliwi?

-        Z jakiegoś powodu nie potrafię. Czytelnik bierze książkę, aby poczytać o śledztwie policji, nie o tym, jakie ma świetne życie rodzinne, bo nas nudzi.

Z dalszego przesłuchania, wychodzą następujące wnioski: Podpalacz to typowy schemat kryminalny, który się sprawdza. Chmielarz nie szuka w swoim życiu inspiracji na książki, mimo że nie może uciec od swojego “ja”, nie ma celu pisania książek pod serial.

Według Komisarz Wilk warto zanotować, że Wojciech Chmiel lat 36, w przyszłości dalej napisze o Mortce, reportaż, książkę dla dzieci bądź młodzieży, powieść historyczną i wielką amerykańsko-polską powieść; nie idzie w literaturę piękną, żeby było jasne.

Nie potrafię wymyślić dobrej historii, gdzie nie byłoby trupa - wyznał Wojciech Chmielarz. Gdyby miał pisać pod czytelników to ciągle pisałby o komisarzu Mortce, natomiast dzięki Żmijowisku dotarł do nowych czytelników.

Na sam koniec Wojciechowi Chmielarzowi został przedstawiony rzeczowy materiał dowodowy - liczne egzemplarze książki Wyrwa. Podejrzany zgodził się na współpracę z policją i wykonał polecenie podpisania dowodów.

Dzięki potajemnym aktom z tej sprawy wiemy, że to nie będzie ostatnie przesłuchanie Wojciecha Ch.

Czy Wojciech Ch. został właściwie posądzony o talent pisarski?