^Back To Top
 • 1 Szkoła kreatywna - z innowacjami
  TECHNIK LOGISTYK - klasa wojskowa "Bezpieczeństwo Narodowe" ......................... TECHNIK EKONOMISTA / HANDLOWIEC - psychologia biznesu ................................... TECHNIK INFORMATYK - tworzenie gier / robotyka ......................................................... TECHNIK SPEDYTOR - bezpieczeństwo wewnętrzne - ochrona osób i mienia
 • 2 Technik informatyk
  to osoba wykształcona w dziedzinie nauk komputerowych, posiadająca wiedzę i umiejętności głównie z zakresu budowy i zasady działania urządzeń komputerowych, oraz przekazywania danych za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań.
 • 3 Technik logistyk
  to nowy zawód poszukiwany na rynku polskim, ale i europejskim. Zadaniem logistyka jest planowanie, realizowanie i kontrolowanie gospodarowania zespołami ludzi oraz zasobami materiałów, surowców, produktów i ich przemieszczania w przestrzeni i czasie w ten sposób, aby osiągnąć jak najlepszy efekt dla firmy.
 • 4 Technik spedytor
  to osoba, która organizuje transport towarów importowanych, eksportowanych oraz przewożonych wewnątrz kraju. Swoją pracę wykonuje wykorzystując umiejętność obsługi komp uterów, telefaksów, telefonów i maszyn oraz urządzeń biurowych.
 • 5 Technik ekonomista / handlowiec
  Ekonomista to specjalista w szeroko pojętej dziedzinie ekonomii, handlu i finansów. Zajmuje się księgowością, podatkami, sprawozdawczością finansową oraz budżetem firmy. Technik handlowiec to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy, dający bardzo rozległą wiedzę i praktyczne umiejętności na wielu polach.
baner

Kącik literacki

Screenshot 20200527-125915

Wojciech Chmielarz - podejrzany o talent pisarski – relacja ze spotkania autorskiego , w którym udział wzięła i sprawę opisała Alicja Stec kl. 3d

            28 maja 2020 roku, komisariat Big Book Cafe, godzina 19.00. Czas kwarantanny. Zwyczajny fanpage BBC i YouTube z niezwykłym podejrzanym. Dobry glina - Paulina Wilk i zły glina - Anna Król, oraz my widzowie, podglądający ich zza wirtualnego Lustra Weneckiego, niczym pisarski Big Brother.

            Podejrzany Wojciech Chmielarz, lat 36. Autor dwudziestu jeden książek, głównie kryminałów. Znany jest z porywania czytelników, każdą kolejną książką. Najbardziej znane książki to m. in.: (cały cykl) Jakub Mortka, Żmijowisko, Prosta sprawa, Wyrwa itp.

            Podejrzany został pouczony o mówieniu całej prawdy, oraz o użyciu wszystkiego, co powie, przeciw jego osobie. Wszystko zgodne z procedurami.

            Na początku przesłuchania dowiadujemy się, że Wojciech Ch. pije kawę ZAWSZE przed pisaniem, oraz odczuwa bóle pleców, być może uleczy je jakąś jogą pisarską.

Szybkie strzały!

-        Ulubione narzędzie zbrodni?   Nóż.

-        Kryminał który odmienił Twoje życie?   ,,Długie pożegnanie” - Raymonda Chandlera.

-        Kiedy dzieci pytają się “skąd się biorą dzieci” mówisz im… Prawdę.

-        PC czy MAC ?   PC.

            Oskarżony otrzymuje słoik z pytaniami do losowania od dobrego (zielone karteczki) komisarza i złego (czerwone karteczki) komisarza. Wojciech Ch. wykonał polecenie bez protestu.

-        Jak ważna jest dla Ciebie promocja? Jak bardzo siebie i to lubisz?

-        Zacznijmy od tego jak bardzo to lubię. To jest w dużej mierze przyjemne. Jak ta promocja jest ważna? Powiem tak, ona jest cholernie ważna, a to dlatego, że ja uważam, że najtrudniejsze w tej chwili jest to dotarcie z tą książką do czytelnika (...)

-        Czy promocja stworzyła Chmielarza?

-        Na pewno częściowo tak.

-        Skąd wzięła się kamizelka?

-        Miałem faktycznie ten etap noszenia kamizelek. Uważałem, że to fajnie wygląda.

-        Czy Twój wizerunek jest bardzo odbiegający od realnego Wojtka, który nie jest pisarzem?

-        Bardzo to nie, natomiast nie będę ściemniał. W momencie, kiedy zakładam swój strój pisarski to jestem dokładnie taki sam jak w domu. W domu czasami jestem, czasami bardziej, a czasami mniej wyluzowany, wiadomo, ale to nie jest jakieś nowe odkrycie. Zakładamy codziennie do każdej funkcji maski. Inaczej zachowujemy się w domu, wśród osób nam bliskich, a inaczej w pracy. Jedna osoba, która zachowuje się inaczej w różnych sytuacjach.

-        Jak zostałeś feministą?

-        Dobre pytanie. Nie wiem. Chyba zawsze byłem, zawsze czułem, że mam serce po lewej stronie. (...) Widzę, że w tym kraju kobiety są gorzej traktowane.

-        Czy były jakieś kobiety, które kształtowały tą wrażliwość? Czy Wyrwa jest bardziej o kobietach czy mężczyznach?

-        Obie moje babcie były silnymi postaciami. Wyrwa dla mnie jest bardziej o mężczyznach, ale to dlatego, że mam męską perspektywę.

-        Wymień silne bohaterki z Twoich książek.

-        Aspirantka Sucha, klasyczna silna kobieta. Matka Mateusza z Wampir i Zombie, Adaoma ze Żmijowiska.

-        Czy bohaterowie kryminałów zawsze muszą mieć ( *cenzura* = zniszczone) życie? Czy da się napisać powieść kryminalną, której bohaterzy są normalni i szczęśliwi?

-        Z jakiegoś powodu nie potrafię. Czytelnik bierze książkę, aby poczytać o śledztwie policji, nie o tym, jakie ma świetne życie rodzinne, bo nas nudzi.

            Z dalszego przesłuchania, wychodzą następujące wnioski: Podpalacz to typowy schemat kryminalny, który się sprawdza. Chmielarz nie szuka w swoim życiu inspiracji na książki, mimo że nie może uciec od swojego “ja”, nie ma celu pisania książek pod serial.

            Według Komisarz Wilk warto zanotować, że Wojciech Chmiel lat 36, w przyszłości dalej napisze o Mortce, reportaż, książkę dla dzieci bądź młodzieży, powieść historyczną i wielką amerykańsko-polską powieść; nie idzie w literaturę piękną, żeby było jasne.

            Nie potrafię wymyślić dobrej historii, gdzie nie byłoby trupa - wyznał Wojciech Chmielarz. Gdyby miał pisać pod czytelników to ciągle pisałby o komisarzu Mortce, natomiast dzięki Żmijowisku dotarł do nowych czytelników.

            Na sam koniec Wojciechowi Chmielarzowi został przedstawiony rzeczowy materiał dowodowy - liczne egzemplarze książki Wyrwa. Podejrzany zgodził się na współpracę z policją i wykonał polecenie podpisania dowodów.

            Dzięki potajemnym aktom z tej sprawy wiemy, że to nie będzie ostatnie przesłuchanie Wojciecha Ch.

            Czy Wojciech Ch. został właściwie posądzony o talent pisarski?

SREBRNA SZKOŁA

Współpraca

Projekty

Copyright © 2013. ZSP 2 w Oławie Rights Reserved.


Facebook youtube

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information