POZNALIŚMY BOHATERA

PAN KORNEL MORAWIECKI
PAN KORNEL MORAWIECKI  w czasie wizyty w ZSP nr 2 w Oławie w grudniu 2011 r.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Kornela Morawieckiego – orędownika wolności, działacza opozycji demokratycznej w PRL, twórcy i symbolu Solidarności Walczącej, Marszałka Seniora Sejmu RP.

Mieliśmy wielki zaszczyt gościć tego wielkiego patriotę w murach naszej szkoły w grudniu 2011 roku z okazji powiatowych obchodów 30. rocznicy wybuch stanu wojennego. Spotkaliśmy wówczas legendarnego opozycjonistę, w którym umiłowanie wolności, patriotyczny zapał i odpowiedzialność za przyszłość narodu, polityczna mądrość i doświadczenie połączyły się z charyzmą i skromnością. Nasz Gość unikał patosu, ujął wszystkich bezpośredniości, z jaką wówczas zwrócił się do młodzieży, dzieląc się swoimi przemyśleniami związanymi z tak ważnymi dla Polaków dniami stanu wojennego. Pokazywał codzienność dolnośląskiej opozycji lat 80., akcentował wysiłki swoich współpracowników, wyrażając im wdzięczność za wszelką okazaną pomoc. W Jego ustach słowo „wolność” uzyskało szczególne znaczenie.

To był wielki honor spotkać prawdziwego Bohatera.