Lean Lider, czyli tajniki szczupłego myślenia

W pierwszej klasie, kiedy jeszcze niepewnie chodziliśmy po korytarzach naszej szkoły, kiedy wszystko było nowe, na naszej drodze pojawiła się możliwość wzięcia udziału w konkursie ,,Młody Lean Lider”. Odważnie zdecydowaliśmy się całą klasą (3 grupy) zmierzyć z wyzwaniem. Mogliśmy w ten sposób pracować, realizując zagadnienia poruszane na lekcjach przedsiębiorczości, toteż roczną przygodę rozpoczęliśmy z Panią Elżbietą Wilgosz. Całość składa się z trzech etapów: rozgrywki międzyszkolne, półfinał, finał.

Lean Lider dycja 2017-2018

Polfinal 2018-2019

Etap pierwszy: Otrzymaliśmy wiele materiałów, w tym scenariusz gry symulacyjnej oraz dodatkowe zadania, które miały na celu rozwijanie postawy Lean Thinker’a. Odtworzyliśmy za pomocą kartek papieru i markerów linię produkcyjną telefonów. Zabawne, prawda? To tylko pozory! Musieliśmy pamiętać o wymaganiach klienta, kosztach wytworzenia/sprzedaży/strat/ i czasie wykonania! Powtórzyliśmy ten schemat 4 razy, starając się udoskonalać ten proces, aby zyski były znacznie większe niż straty. Takich zmian dokonywaliśmy za pomocą poznawanych w trakcie metod Lean tj. Muda - możliwe marnotrawstwa np. przestoje, niewykorzystany potencjał, liczyliśmy czas pracowników za pomocą wykresu Yamazumi, osiągnięcia wpisywaliśmy na matrycę kompetencji, szukaliśmy rozwiązań problemu poprzez rybę - Ishikawa. Dodatkowo towarzyszyły nam pojedyncze zadania, na które mogliśmy odpowiadać za dodatkowe punkty – wszystko w temacie Lean. Nasze zaangażowanie spowodowało przejście 2 drużyn do półfinału, który odbył się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Sopocie. Zanim tam się udaliśmy czekały nas nowe wyzwania tj. prezentacja, zadania pojawiające się na stronie facebook’owej konkursu: Lean Education, piosenka (Miłość, miłość w Za... Magazynie!) W tym momencie wiedzieliśmy, że trzeba popracować nad kolejnymi metodami. Zaczęliśmy czytać blogi, strony internetowe i tworzyliśmy własne notatki! Na miejscu rozpoczęła się rywalizacja, dostaliśmy nowe wyzwania, dokumenty, daliśmy z siebie wszystko i w taki sposób jedna drużyna trafiła do finału! Tu nie było przelewek. Otrzymaliśmy jako opiekuna firmę Autoliv, gdzie mieliśmy za zadanie znaleźć problemy i zaproponować sposoby ich rozwiązania, dodatkowo wykonać prezentację, własną grę oraz taniec haka! Nie wyszło tak jak planowaliśmy, ale znów daliśmy z siebie wszystko. Ponad 70 drużyn z całej Polski wzięło udział a nam się udało zdobyć 4 miejsce! To wielkie osiągniecie, ale był, niedosyt, więc postanowiliśmy wziąć udział w kolejnej edycji konkursu Młody Lean Lider 2018/2019 tą samą finałową grupą.

Zdjecie ekipy finalowej 2018-2019

Wreczenie nagrod edycja 2018-2019

Schemat był taki sam z drobnymi zmianami w zadaniach. Tym razem odtworzyliśmy linię produkcyjną rakiet, dostaliśmy się do półfinału, na którym pokazaliśmy się od komicznej strony, bo w kabarecie! Chociaż konkurencja była większa, bo do konkursu zgłosiło się tym razem ponad 100 drużyn. Tu również nie zawiedliśmy i dostaliśmy się do finału w Sopocie! Mieliśmy zaszczyt pojechać z Panią Dyrektor Jadwigą Braniewską, z którą bawiliśmy się niesamowicie tańcząc naszą energiczną Hakę! W tej edycji poświęciliśmy znacznie więcej, czuliśmy się wygrani, lecz statystyki pokazały inaczej i niestety powtórnie otrzymaliśmy 4 miejsce. Smutki poszliśmy zatopić w morzu, w którym pomimo niskiej temperatury mogliśmy świetnie się bawić, a na plaży tańczyć i śpiewać - wszyscy bez wyjątku! To właśnie teraz kończy się nasza przygoda z konkursem ,,Młody Lean Lider” Cieszymy się z nowo poznanych osób oraz ogromu wiedzy jaką zdobyliśmy! Dziś w głowie mamy ogrom metod Lean: Ishikawa, 5xWhy, Yamazumi, Pareto, PDCA, Muri, Mura, Muda, Spaghetti, Poka Yoke, 5S, Kaizen i wiele innych! Wiele firm dopiero wprowadza te metody – my je mamy w małym paluszku! Nie wszystkie, ale znaczną większość! Nauczyliśmy się współpracy, ukształtowaliśmy swoją postawę i kreatywność! Duże powiązanie mieliśmy z naszym kierunkiem – technik logistyk, dlatego uważamy to za wielki plus. Może pojawi się przed nami wyzwanie, na które się znów zdecydujemy? Teraz czas odpocząć po wielu nieprzespanych nocach oraz nadrobić zaległości z opuszczonych lekcji – nikt nie mówił, że będzie łatwo!

,,Młody Lean Lider’’ - polecam dla wytrwałych i cierpliwych osób!

Weronika Basińska, lider Giorgio Ulani

Finałowy skład Giorgio Ulani: Weronika Basińska, Martyna Kozij, Martyna Herman, Martyna Cieciura, Paulina Czerniawska, Adam Rasiewicz, Stanisław Leja, Mikołaj Jaszczyszyn, Wojciech Zarzycki, Tomasz Gawlik, Elżbieta Wilgosz-opiekun grupy.

Final 2018-2019