^Back To Top
 • 1 Szkoła kreatywna - z innowacjami
  TECHNIK LOGISTYK - klasa wojskowa "Bezpieczeństwo Narodowe" ......................... TECHNIK EKONOMISTA / HANDLOWIEC - psychologia biznesu ................................... TECHNIK INFORMATYK - tworzenie gier / robotyka ......................................................... TECHNIK SPEDYTOR - bezpieczeństwo wewnętrzne - ochrona osób i mienia
 • 2 Technik informatyk
  to osoba wykształcona w dziedzinie nauk komputerowych, posiadająca wiedzę i umiejętności głównie z zakresu budowy i zasady działania urządzeń komputerowych, oraz przekazywania danych za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań.
 • 3 Technik logistyk
  to nowy zawód poszukiwany na rynku polskim, ale i europejskim. Zadaniem logistyka jest planowanie, realizowanie i kontrolowanie gospodarowania zespołami ludzi oraz zasobami materiałów, surowców, produktów i ich przemieszczania w przestrzeni i czasie w ten sposób, aby osiągnąć jak najlepszy efekt dla firmy.
 • 4 Technik spedytor
  to osoba, która organizuje transport towarów importowanych, eksportowanych oraz przewożonych wewnątrz kraju. Swoją pracę wykonuje wykorzystując umiejętność obsługi komp uterów, telefaksów, telefonów i maszyn oraz urządzeń biurowych.
 • 5 Technik ekonomista / handlowiec
  Ekonomista to specjalista w szeroko pojętej dziedzinie ekonomii, handlu i finansów. Zajmuje się księgowością, podatkami, sprawozdawczością finansową oraz budżetem firmy. Technik handlowiec to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy, dający bardzo rozległą wiedzę i praktyczne umiejętności na wielu polach.
baner

Home

Lean Lider, czyli tajniki szczupłego myślenia

W pierwszej klasie, kiedy jeszcze niepewnie chodziliśmy po korytarzach naszej szkoły, kiedy wszystko było nowe, na naszej drodze pojawiła się możliwość wzięcia udziału w konkursie ,,Młody Lean Lider”. Odważnie zdecydowaliśmy się całą klasą (3 grupy) zmierzyć z wyzwaniem. Mogliśmy w ten sposób pracować, realizując zagadnienia poruszane na lekcjach przedsiębiorczości, toteż roczną przygodę rozpoczęliśmy z Panią Elżbietą Wilgosz. Całość składa się z trzech etapów: rozgrywki międzyszkolne, półfinał, finał.

Lean Lider dycja 2017-2018

Polfinal 2018-2019

Etap pierwszy: Otrzymaliśmy wiele materiałów, w tym scenariusz gry symulacyjnej oraz dodatkowe zadania, które miały na celu rozwijanie postawy Lean Thinker’a. Odtworzyliśmy za pomocą kartek papieru i markerów linię produkcyjną telefonów. Zabawne, prawda? To tylko pozory! Musieliśmy pamiętać o wymaganiach klienta, kosztach wytworzenia/sprzedaży/strat/ i czasie wykonania! Powtórzyliśmy ten schemat 4 razy, starając się udoskonalać ten proces, aby zyski były znacznie większe niż straty. Takich zmian dokonywaliśmy za pomocą poznawanych w trakcie metod Lean tj. Muda - możliwe marnotrawstwa np. przestoje, niewykorzystany potencjał, liczyliśmy czas pracowników za pomocą wykresu Yamazumi, osiągnięcia wpisywaliśmy na matrycę kompetencji, szukaliśmy rozwiązań problemu poprzez rybę - Ishikawa. Dodatkowo towarzyszyły nam pojedyncze zadania, na które mogliśmy odpowiadać za dodatkowe punkty – wszystko w temacie Lean. Nasze zaangażowanie spowodowało przejście 2 drużyn do półfinału, który odbył się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Sopocie. Zanim tam się udaliśmy czekały nas nowe wyzwania tj. prezentacja, zadania pojawiające się na stronie facebook’owej konkursu: Lean Education, piosenka (Miłość, miłość w Za... Magazynie!) W tym momencie wiedzieliśmy, że trzeba popracować nad kolejnymi metodami. Zaczęliśmy czytać blogi, strony internetowe i tworzyliśmy własne notatki! Na miejscu rozpoczęła się rywalizacja, dostaliśmy nowe wyzwania, dokumenty, daliśmy z siebie wszystko i w taki sposób jedna drużyna trafiła do finału! Tu nie było przelewek. Otrzymaliśmy jako opiekuna firmę Autoliv, gdzie mieliśmy za zadanie znaleźć problemy i zaproponować sposoby ich rozwiązania, dodatkowo wykonać prezentację, własną grę oraz taniec haka! Nie wyszło tak jak planowaliśmy, ale znów daliśmy z siebie wszystko. Ponad 70 drużyn z całej Polski wzięło udział a nam się udało zdobyć 4 miejsce! To wielkie osiągniecie, ale był, niedosyt, więc postanowiliśmy wziąć udział w kolejnej edycji konkursu Młody Lean Lider 2018/2019 tą samą finałową grupą.

Zdjecie ekipy finalowej 2018-2019

Wreczenie nagrod edycja 2018-2019

Schemat był taki sam z drobnymi zmianami w zadaniach. Tym razem odtworzyliśmy linię produkcyjną rakiet, dostaliśmy się do półfinału, na którym pokazaliśmy się od komicznej strony, bo w kabarecie! Chociaż konkurencja była większa, bo do konkursu zgłosiło się tym razem ponad 100 drużyn. Tu również nie zawiedliśmy i dostaliśmy się do finału w Sopocie! Mieliśmy zaszczyt pojechać z Panią Dyrektor Jadwigą Braniewską, z którą bawiliśmy się niesamowicie tańcząc naszą energiczną Hakę! W tej edycji poświęciliśmy znacznie więcej, czuliśmy się wygrani, lecz statystyki pokazały inaczej i niestety powtórnie otrzymaliśmy 4 miejsce. Smutki poszliśmy zatopić w morzu, w którym pomimo niskiej temperatury mogliśmy świetnie się bawić, a na plaży tańczyć i śpiewać - wszyscy bez wyjątku! To właśnie teraz kończy się nasza przygoda z konkursem ,,Młody Lean Lider” Cieszymy się z nowo poznanych osób oraz ogromu wiedzy jaką zdobyliśmy! Dziś w głowie mamy ogrom metod Lean: Ishikawa, 5xWhy, Yamazumi, Pareto, PDCA, Muri, Mura, Muda, Spaghetti, Poka Yoke, 5S, Kaizen i wiele innych! Wiele firm dopiero wprowadza te metody – my je mamy w małym paluszku! Nie wszystkie, ale znaczną większość! Nauczyliśmy się współpracy, ukształtowaliśmy swoją postawę i kreatywność! Duże powiązanie mieliśmy z naszym kierunkiem – technik logistyk, dlatego uważamy to za wielki plus. Może pojawi się przed nami wyzwanie, na które się znów zdecydujemy? Teraz czas odpocząć po wielu nieprzespanych nocach oraz nadrobić zaległości z opuszczonych lekcji – nikt nie mówił, że będzie łatwo!

,,Młody Lean Lider’’ - polecam dla wytrwałych i cierpliwych osób!

 Weronika Basińska, lider Giorgio Ulani

Finałowy skład Giorgio Ulani: Weronika Basińska, Martyna Kozij, Martyna Herman, Martyna Cieciura, Paulina Czerniawska, Adam Rasiewicz, Stanisław Leja, Mikołaj Jaszczyszyn, Wojciech Zarzycki, Tomasz Gawlik, Elżbieta Wilgosz-opiekun grupy.

Final 2018-2019

IMG 1116

IMG 1223

SREBRNA SZKOŁA

Współpraca

Projekty

Copyright © 2013. ZSP 2 w Oławie Rights Reserved.


Facebook youtube

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information