^Back To Top
 • 1 Szkoła kreatywna - z innowacjami
  TECHNIK LOGISTYK - klasa wojskowa "Bezpieczeństwo Narodowe" ......................... TECHNIK EKONOMISTA / HANDLOWIEC - psychologia biznesu ................................... TECHNIK INFORMATYK - tworzenie gier / robotyka ......................................................... TECHNIK SPEDYTOR - bezpieczeństwo wewnętrzne - ochrona osób i mienia
 • 2 Technik informatyk
  to osoba wykształcona w dziedzinie nauk komputerowych, posiadająca wiedzę i umiejętności głównie z zakresu budowy i zasady działania urządzeń komputerowych, oraz przekazywania danych za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań.
 • 3 Technik logistyk
  to nowy zawód poszukiwany na rynku polskim, ale i europejskim. Zadaniem logistyka jest planowanie, realizowanie i kontrolowanie gospodarowania zespołami ludzi oraz zasobami materiałów, surowców, produktów i ich przemieszczania w przestrzeni i czasie w ten sposób, aby osiągnąć jak najlepszy efekt dla firmy.
 • 4 Technik spedytor
  to osoba, która organizuje transport towarów importowanych, eksportowanych oraz przewożonych wewnątrz kraju. Swoją pracę wykonuje wykorzystując umiejętność obsługi komp uterów, telefaksów, telefonów i maszyn oraz urządzeń biurowych.
 • 5 Technik ekonomista / handlowiec
  Ekonomista to specjalista w szeroko pojętej dziedzinie ekonomii, handlu i finansów. Zajmuje się księgowością, podatkami, sprawozdawczością finansową oraz budżetem firmy. Technik handlowiec to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy, dający bardzo rozległą wiedzę i praktyczne umiejętności na wielu polach.
baner

Home

Lekcja muzealna w Łambinowicach

IMG 1873

Wiosną, 9 kwietnia 36 uczniów ZSP Nr 2 w Oławie uczestniczyło w szkolnej wycieczce do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Mieliśmy okazję odkryć niezwykłe dla nas miejsce. Choć nieopodal Oławy, w odległości 60 km było dla nas do tej pory zupełnie nieznane. Gmach Muzeum położony jest na uboczu miejscowości. W latach funkcjonowania obozu jenieckiego mieściła się w nim komendantura. 

IMG 1859 

IMG 1861

Na miejscu, pod opieką przewodnika zwiedziliśmy wystawy poświęcone losom jeńców i warunkom życia obozowego. Uczestniczyliśmy też w ciekawej lekcji muzealnej, dotyczącej wziętych do niewoli powstańców warszawskich, którzy wysłani zostali przez Niemców do Łambinowic. Odbyła się również projekcja filmu edukacyjnego opowiadającego historię łambinowickiego obozu.Historia długa, ciekawa i pełna ludzkich dramatów. Obóz w Lamsdorf (bo tak do 1945 roku nazywały się Łambinowice) założyli Niemcy w czasie wojny francusko-pruskiej w 1870 roku. Wtedy to ok. 6 tys. żołnierzy pokonanej francuskiej armii znalazło się w tym miejscu. Obóz rozbudowano w czasie I wojny światowej, kiedy to Niemcy przetrzymywali tu ok. 90 tys. wziętych do niewoli żołnierzy państw ententy, w tym min. Rosjan, Serbów, Rumunów, Francuzów. W czasie II wojny światowej Łambinowice stały się największym obozem jenieckim w Europie. Niemcy przetrzymywali tam ok. 300 tys. wziętych do niewoli żołnierzy z wielu krajów. Byli tu min. Polacy, Brytyjczycy i żołnierze Armii Czerwonej. Wspólnymi elementami życia jeńców we wszystkich tych okresach były: ciężka niewolnicza praca, niedożywienie i choroby. Wszystko to skutkowało bardzo wysoką śmiertelnością wśród osadzonych. Stąd okolice miejscowości stały się rozległymi cmentarzami, które dzisiaj stanowią miejsca pamięci narodowej. Do cmentarzy rozrzuconych w odległości kilku kilometrów dojechaliśmy autobusem. Najlepiej zachowany jest najstarszy cmentarz z lat 1870-1871 i 1914-1919. Co ciekawe, znajduje tu ok. 7 tys. pojedynczych, imiennych żołnierskich grobów. Zupełnie inny jest cmentarz, na którym chowano głównie żołnierzy Armii Czerwonej w latach II wojny światowej. Jest to niewielkie wzniesienie z monumentalnym pomnikiem ofiar wojny, wokół którego rozciągają się nieoznakowane kwatery kryjące szczątki ok. 40 tys. osób pochowanych w masowych grobach. Zwiedzanie zakończyliśmy w częściowo odbudowanym i zrekonstruowanym baraku jenieckim. Zastanawialiśmy się, jak w niewielkim budynku można było stłoczyć nawet trzystu jeńców. Warto wspomnieć, że tuż po zakończeniu II wojny światowej w Łambinowicach, które znalazły się w granicach Polski, na krótko utworzono obóz przesiedleńczy dla wysiedlanych z Ziem Odzyskanych Niemców. Turystyczną ciekawostką jest oferta muzeum - możliwość wypożyczenia dla grup do 30 osób rowerów, którymi można dotrzeć do wszystkich miejsc pamięci łambinowickiego obozu. Zwiedzanie trwało ok.4 godzin. Była to wyjątkowo pouczająca i zapadająca w pamięć wycieczka i lekcja nie tylko regionalnej historii.

IMG 1870

IMG 1871

IMG 1875

IMG 1880

IMG 1884

SREBRNA SZKOŁA

Współpraca

Projekty

Copyright © 2013. ZSP 2 w Oławie Rights Reserved.


Facebook youtube

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information