Narodowe Czytanie

zdjecie 1

12 września uczniowie i nauczyciele szkół powiatu oławskiego uczestniczyli w akcji Narodowego Czytania. Patronat honorowy nad wydarzeniem, podczas którego czytano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego objął prezydent RP Andrzej Duda. Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku przez byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

zdjecie 2

Celem wydarzenia było propagowanie polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Organizatorem tegorocznej, lokalnej akcji Narodowego Czytania był ZSP nr 2w Oławie. Wyjątkowa formuła tegorocznej odsłony wiąże się ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Na skwerze przy Placu Zamkowym zarówno władze samorządu Powiatu Oławskiego, nauczyciele oraz uczniowie czterech szkół ponadgimnazjalnych, a także uczeń z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych w Oławie włączyli się w akcję czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Muzyczną, wzruszającą lekcją polskiej historii było zaprezentowanie pieśni patriotycznych przez uczennicę Sandrę Guras z klasy 3c przy akompaniamencie Wojciecha Zarzyckiego z tej samej klasy. Na zakończenie uroczystości, miłość do ojczyzny rozgrzali uczniowie klasy 2 c technikum w zawodzie technik logistyk z innowacją wojskową prezentując, specjalnie na tę okazję przygotowaną krótką wiązankę marszowych, żołnierskich piosenek.

zdjecie 3

zdjecie 5

zdjecie 7

zdjecie 9

zdjecie 13

Dziś, kiedy żyjemy w wolnej Polsce, piosenki te stanowią pamiątkę po ludziach, którzy oddali życie za naszą wolność , dlatego musimy je pielęgnować, gdyż są one czasem jedyną mogiłą poległych, bezimiennych żołnierzy.